وسایل کمکی در کاردرمانی کودکان

وسایل کمکی در کاردرمانی کودکان
  • ۳۰ آبان ۱۳۹۹
  • ادمین
  • ۰ دیدگاه
  • ۵ دقیقه

وسایل کمکی در کاردرمانی کودکان

وسایل کمکی در کاردرمانی کودکان

 

توانبخشی کودکان ( کاردرمانی کودکان) به جز مواردی مانند واکرعصا و ویلچر که گاها از آنها نیز بعنوان وسایل کمکی یاد میشود و وسایل کمکی به صورت کلی به دو دسته ارتز و پروتز تقسیم میشود.

 

ارتزها شامل وسایلی میشود که به اندام موجود کمک میکند. ولی پروتز شامل وسایلی است که جایگزین خود اندام میشود که گاها به انها اندام مصنوعی نیز گفته می شود. مانند پروتز پا پروتز دست ( دست و پای مصنوعی ) و پروتز چشم و پروتز دندان و...https://www.physio-pedia.com/Assistive_Devices

 

در مرکز توانبخشی به ویزه کاردرمانی افق که یک کاردرمانی در غرب تهران (سعادت اباد) مرزداران اباذر ستارخان اشرفی. گیشا اصفهانی شهرک غرب میباشد بنابر تشخیص درمانگران از ارتزهای مناسب جهت ایجاد کشش و یا پوزیشن دهی یا وزن اندازی. یا حتی ایستادن در راه رفتن استفاده میشود.

 

در صورت نیاز کودک درمانگر ارتز مناسب که معمولا در اندام فوقانی از انها با نام اسپیلنت یاد میشود. را تجویز نموده و سپس توسط کلینیک های ارتوپدی سطح تهران ساخته میشود.

 

از پرکاربردترین وسایل کمکی مورد استفاده در مراکز کاردرمانی میتوان به AFO .CO-COUP. KAFO. Cbar  و کفش طبی نام برد.

 

کفش طبی در جهت اصلاح الگوی راه رفتن و صافی کف پا ارایه میگردد.

 

تعداد وسایل کمکی مورد استفاده در کلینیک های کاردرمانی تهران بسیار متنوع و خارج از حوصله این نوشتار است .

 

درمانگران باید بصورت مستمر مطالعات خود را در این زمینه انجام داده و با متخصصین این حوزه در ارتباط باشند تا بتوانند بهترین وسیله کمکی را با حداقل هزینه برای مراجعین خود تجویز نمایند.

 

مراکز کاردرمانی تهران همچنین برای کودکانی که دچار کلاب فوت و یا پا چنبری هستند از این ارتز استفاده مینمایند.

 

https://anjomanmaaref.com/%D9%88%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D9%85%DA%A9%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%84%DB%8C%D9%86/

 

 

 

ایا در خود مراکز کاردرمانی این اسپیلنت ها ساخته میشوند؟

 

در گذشته خود درمانگران نیز در ساختن اسپیلنت مداخله میکردند . ولی با تخصصی شدن کارها معمولا کاردرمانان مراکز کاردرمانی غرب تهران و همچنین در مرکز کاردرمانی افق در گیشا برای کودکان کلاب فوت و فلج مغزی و کودکانی که روی پنجه راه میروند .

 

این اسپیلنت را تجویز نموده و به مراکز اتوپدی غرب تهران ارجا مینمایند. پس از ساخت اسپیلنت AFO  مراجعین مرکز کاردرمانی افق توسط کاردرمانگران ارزیابی میشود. و در صورتی که اشکالی در ساخت ان باشد جهت اصلاح از طریق مرکز کاردرمانی افق با مرکز ارتوپدی ارتباط گرفته . و این کار انجام خواهد شد.

 

AFO  یک ارتز کاربردی در بیماران نورولوزیک و ارتوپدی میباشد. که میتواند. جهت جلوگیری از مواردی مانند افتادگی مچ پا کوتاهی اشیل سفتی و اسپاستیسیته عضلات  پشت ساق دفورمیتی و کانترکچرهای مچ در بزرگسالان و کودکان مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

 

میزان استفاده ازAFO  باید بر اساس هدف درمانی توسط کاردرمانگر تعیین شده. و توسط خانواده به دقت اجرا گردد. بصورت کلی معمولا این زمان را میتوان از حداقل زمان برای کودک شروع و به حدی که مدنظر کاردرمانگر میباشد رساند . در مرکز کاردرمانی افق ارزیابی ها به صورت دوره ای انجام میگیرد و عملکرد توانبخشی بصورت تیمی به مراجعین ارایه میگردد.

۰ دیدگاه:

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

    دیدگاه شما