بیماری ام اس و علائم آن

بیماری ام اس و علائم آن
  • ۰۶ اسفند ۱۳۹۷
  • ادمین
  • ۰ دیدگاه
  • ۵ دقیقه

بیماری ام اس و علائم آن

بیماری ام اس و علائم آن:

بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود. در این بیماری  اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند، که به این اختلال بیماری خودایمنی می‌گویند.

بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند که در آن‌ها سیستم ایمنی بدن که وظیفه‌شان حفاظت از بدن و نابودکردن آسیب رسان‌های خارجی همچون باکتری هاست، اشتباها شروع به حمله به بافت‌های بدن می‌نمایند. در بیماری MS ، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌کنند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می‌شود. سایر بیماری‌هایی خودایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید می‌شود.

علایم ابتلا به بیماری ام اس:

نشانه‌ها و علایم ابتلا به ام اس بین افراد مختلف، مکان اعصاب تحت‌تاثیر و در زمان‌های مختلف متفاوت بوده و می‌توانند تغییر یابند، علایم ام اس شامل:    https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/symptoms-causes/syc-20350269

ضعف و یا بحسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن

ازدست دادن نسبی و یا کامل بیناییمعمولا در یک چشم بعلاوه درد در حرکت دادن چشم(اختلال عصب بینایی)

دوبینی یا تاری دید

سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش‌های بدن

شک الکتریکی هنگام بعضی حرکات خاص سر

لرزش بدن و یا عدم هماهنگی بدن

لکنت زبان

خستگی

گیجی

توانبخشی بیماران ام اس

کاردرمانی در این بیماران می تواند با ارزیابی دقیق در ابتدا اختلالات ایجاد شده در عملکرد آنها را دسته بندی  کند. سپس به طراحی برنامه درمان بپردازد.

http://www.ofoghclinic.ir/adult-therapy/

معمولا هدف درمان اول حفظ توانایی های کنونی می باشد. در مرحله بعد افزایش توانایی های فرد می باشد.

۰ دیدگاه:

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

    دیدگاه شما