انواع فلج مغزی بر اساس علائم نورولوژیک

انواع فلج مغزی بر اساس علائم نورولوژیک
 • ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
 • ادمین
 • ۰ دیدگاه
 • ۴ دقیقه

انواع فلج مغزی بر اساس علائم نورولوژیک

فلج مغزی را می توان بر اساس علائم نورولوژیک در پنج گروه تقسیم بندی کرد. اصطلاحاتی که برای نامیدن هر طبقه بکار می رود بسته به تونسیته ای است که عضله ها در برابر کشیدگی از خود نشان میدهد. بر این اساس انواع فلج مغزی عبارت است از اسپاستیک، دیس کینزیا (اتتوئید)، آتاکسیک، هایپوتونیک و نوع مختلط (که بیانگر وجود بیشتر از یک علامت حرکتی در فرد میباشد).

افراد مبتلا به فلج اسپاستیک، در اندام های انتهایی خود (پاها و دست ها) دارای سفتی عضلانی می باشند و همچنین ممکن است این سفتی عضلانی را در سراسر بدن این افراد ببینیم. حرکات آن ها بدلیل همین سفتی عضلانی بسیار کند می باشد و اگر بخواهند سرعت حرکت را بالا ببرند، سفتی عضلانی بیشتر خواهد شد. با این وجود مسیر و هدف حرکات این افراد صحیح است. یعنی اگر بخواهند شیئی را بگیرند، دست خود را مستقیما و هدفمند به سمت شیئ حرکت میدهند اما حرکتشان همراه با کندی است. دامنه حرکتی این افراد کم و در مواردی رشد اندام های آنها با محدودیت وبد شکلی هایی همراه است. این گروه از کودکان از لحاظ آماری بیشترین نوع می باشند و 80-70 درصد از کودکان فلج مغزی را شامل می شوند.

دیس کینزیایکی از اختلالات پیچیده ای است که در آن چندین اختلال حرکتی وجود دارد. کسانی که مبتلا به اتتوئید هستند، حرکاتی ارادی همراه با تون عضلانی متغیرنشان میدهند. حرکات در این افراد، کند وپیچ وتابی است. حرکات برگشتی در این افراد دیده میشود بگونه ای که اگر فرد بخواهد شئ مقابلش را با دستش بگیرد، ممکن است دست یا بازویش بجای نزدیک شدن به شئ از آن دور شود و دستش در جهت خلاف شئ حرکت کند. هدایت حرکت، در این افراد فاقد دقت میباشد. زمانبندی حرکتی اینها نیز متغیر و متناقض میباشد، یعنی در شروع حرکت تاخیر دارند. سرعت حرکت این افراد عموما کند است، اما گاهی اوقات حرکات سریع نیز در این افراد دیده میشود. افراد مبتلا به اتتوز و دامنه حرکتی عضلات آگونیست و آنتاگونیست، نوعی مقاومت دیده میشود که البته ربطی به سرعت حرکت ندارند. افراد دچار دیس کینزیا، در معرض خطر دررفتگی مفاصل نیز هستند.

هایپوتونییا شلی عضلانی معمولا در کودکان بسیار کوچک دیده می شود که غالبا مرحله گذرا و موقتی می باشد زیرا این حالت به اسپاستیسیتی و یا سایر انواع دیس کینزیا تبدیل خواهد شد.

کودک دارای هایپوتونی شدید، به سختی قادر به انجام حرکات ارادی است. این کودکان بسیار ضعیف بوده و انجام حرکاتی که برخلاف جهت جاذبه زمین باشد برایشان بسیار سخت می باشد.

دامنه حرکتی آنها بسیار زیاد و افراطی است. پوسچر بدنی آنها ناپایدار و رشد مایلستون های حرکتی آنها شدیدا با تاخیر همراه است.

افراد مبتلا بهآتاکسی عموما دارای یکی از سندرم های ژنتیکی هستند. در افراد مبتلا به فلج مغزی، علامت آتاکسی معمولا به همراه هایپوتونی، اسپاستیستی و یا دیس کینزیا دیده می شود.

از دیگر مشخصات این نوع فلج مغزی، می توان به زمانبندی اشتباه در حرکات، آشفتگی درتعادل و افزایش اختلالات حرکتی در هنگام افزایش سرعت گفتار اشاره کرد.


منصور نوری، دانشجوی دکترای تخصصی کاردرمانی
۰ دیدگاه:

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

  دیدگاه شما
  مقالات پیشنهادی
  انواع فلج مغزی بر اساس علائم نورولوژیک

  کاردرمانی جسمی

  ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
  انواع فلج مغزی بر اساس علائم نورولوژیک

  بیش فعالی یا ADHD چیست؟

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  انواع فلج مغزی بر اساس علائم نورولوژیک

  فلج مغزی

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  انواع فلج مغزی بر اساس علائم نورولوژیک

  کلینیک کاردرمانی

  ۰۸ بهمن ۱۴۰۰