انواع فلج مغزی (cp)

انواع فلج مغزی (cp)
 • ۰۸ آذر ۱۳۹۵
 • ادمین
 • ۰ دیدگاه
 • ۵ دقیقه

انواع فلج مغزی (cp)

بهزاد امینی، کارشناس ارشد کاردرمانی

فلج مغزی دسته ای از بیماری ها است که به علت آسیب بافت مغزی در زمان جنینی یا کودکی ایجاد میشود و علامت مشخصه ان فلجی بدن با یا بدون عقب ماندگی ذهنی است. انواع فلج مغزی را به چهار دسته کلی تقسیم میکنند. وقتی سن بچه به دو سالگی رسید پزشک معالج میتواند نوع فلج مغزی وی را تعیین کند. این انواع عبارتند از:

 • فلج اسپاستیک Spastic

این شایعترین نوع فلج مغزی است و حدود 65 درصد بیماران را شامل میشود. محل ضایعه در این بیماران در قشر مغز است. در این نوع از بیماری عضلات سفت شده و والدین یا پزشک به سختی میتوانند مفاصل دست و پا یا حتی کمر بچه را خم و راست کنند. اگر هر دو اندام تحتانی گرفتار شوند که به آن دی پلژی اسپاستیک Spastic diplegia میگویند، هر دو یا به سمت داخل میچرخند و بچه در موقع راه رفتن پاها را بصورت ضربدری نگه میدارد.

وقتی یک سمت بدن درگیر شده باشد ( اندام فوقانی و تحتانی یک سمت از بدن) به آن همی پلژی اسپاستیک Spastic hemiplegia میگویند معمولاً شدت درگیری اندام فوقانی بیشتر است. وقتی هر چهار اندام درگیر میشوند به آن کوادری پلژی اسپاستیک Spastic quadriplegia میگویند. در این موارد ممکن است عضلات دهان و زبان هم گرفتار شوند.

 


 
تصویر سمت راست کوادری پلژی، تصویر وسط  همی پلژی، و تصویر سمت چپ پاراپلژی را نشان میدهد. قسمت های خاکستری تیره نشانه محل درگیری است و قسمت های هاشور خورده نشانه محل های با درگیری کمتر است

گرچه همه عضلات اندام گرفتار منقبض هستند ولی انقباض بعضی از آنها بیشتر است و همین امر موجب میشود تا اندام فلج در وضعیت خاصی قرار بگیرد. در اندام فوقانی آرنج و مچ دست خم شده و ساعد به داخل میچرخد (پرونیشن). انگشتان جمع شده و حالت مشت کردن را به خود میگیرند در اندام تحتانی ران خم شده و به ران دیگر نزدیک شده و به داخل میچرخد. مفاصل زانو و مچ پا هم خم میشوند

 • فلج آتتوئید Athetoid

به این نوع از فلج مغزی دیسکینتیک Dyskinetic هم میگویند. بیست درصد بیماران مبتلا به فلج مغزی از این دسته اند که به علت آسیب به قسمت هایی در عمق مغز به نام عقده های قاعده مغز بوجود میاید. مشخصه این نوع از بیماری حرکات غیر ارادی و مکرر است که وقتی بچه میخواهد کار خاصی را انجام دهد بیشتر میشود. مثلا در موقع راه رفتن یا وقتی میخواهد چیزی را بگیرد یا وقتی میخواهد حرف بزند این حرکات غیر ارادی شدت میگیرند.

 • فلج آتاکسیک Ataxic

این نوع از فلج مغزی کمتر از انواع دیگر دیده میشود و محل ضایعه در مخچه است. مشکل اصلی بیماران در این نوع، حفظ تعادل است. هماهنگی بین حرکات اندام ها خوب نیست. راه رفتن ناپایدار است و انجام دادن حرکات ظریف که نیاز به هماهنگی زیاد بین حرکات عضلات دارد ( مثلاً قلم به دست گرفتن یا بستن دکمه پیراهن) مشکل میشود. در این نوع از بیماری معمولا هوش بچه طبیعی است.

 • فلج مخلوط Mixed

در این نوع از فلج مغزی هم علائم فلج اسپاستیک و هم علائم فلج آتتوئید وجود دارد. بعضی عضلات شل و بعضی دیگر سفت هستند. اندام هم سفت است و هم حرکات غیر ارادی انجام میدهد.
 

منبع سایت ایران ارتوپد

۰ دیدگاه:

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

  دیدگاه شما
  مقالات پیشنهادی
  انواع فلج مغزی (cp)

  کاردرمانی جسمی

  ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
  انواع فلج مغزی (cp)

  بیش فعالی یا ADHD چیست؟

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  انواع فلج مغزی (cp)

  فلج مغزی

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  انواع فلج مغزی (cp)

  کلینیک کاردرمانی

  ۰۸ بهمن ۱۴۰۰